„Работниците имат право на платен годишен отпуск за времето от незаконното уволнение до възстановяването им на предишната работа, а при прекратяване на трудовото правоотношение – на заместващо обезщетение за неизползвания отпуск. Акопрез това време е имал нова работа, работникът ще може да иска дните отпуск за периода, в който е бил на новата работа, само от новия работодател” – това реши Съда на Европейския съюз по съединени дела C-762/18 QH/Върховен касационен съд на Република България и C-37/19,CV/Iccrea Banca SpA.
След като Съда на Европейкия съюз обедини дело C-762/18, образувано по преюдициално запитване на Районен съд Хасково, с дело C-37/19, образувано по преюдициално запитване на Corte suprema di cassazione (Върховния касационен съд в Италия), поради сходен предмет, до който се отнасят въпросите, на 27.06.2020 г. постанови решение в противоречие на практиката на Върховния касационен съд в България до момента.
Така, Европейският съд, като взе предвид, че „когато работникът не е в състояние да изпълнява задълженията си по непредвидима и независеща от волята му причина, например поради болест, правото му на платен годишен отпуск не може да се обвързва със задължението действително да е работил”. (Решение от 4 октомври 2018 г. по дело C-12/17, Dicu), е приравнил невъзможността на лицето да изпълнява трудовите си задължения поради уволнение, което впоследствие е обявено за незаконно, на невъзможността да се изпълняват трудовите правоотношения в резултат на неработспособността поради болест.
Именно поради това, в цитираното съдебно решение е прието, че „периодът от незаконното уволнение на работника до възстановяването му на работа трябва да се приравни на период на действително полагане на труд за целите на определянето на размера на платения годишен отпуск, на който той има право”. В резултат на същото това съждение, е възприето, че ако след възстановяване на работа на незаконно уволнения работник, трудовото правоотношение бъде отново прекратено поради каквато и да причина, то той има право на обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за периода от датата на незаконното уволнение до датата на възстановяването му на работа.
От така описаните права работникът може да се възползва само при условие, че в периода на незаконното уволнение, работникът не е постъпил на работа на друго място.